Zwierzęta w Ranczu Arka

Bydło rasy Scottish Highland

szkockie_1Wszystkim nam krowa kojarzy się z krótkowłosym bydłem, leniuchującym na zielonej łące, umaszczonym na biało-czarno.


Otóż w dalekiej Szkocji żyją niezwykle wyglądające stworzenia, które należą do tej samej rasy, ale... cechujące się długimi rogami i kudłatą sierścią.Bydło rasy Scottish Highland, zwane u nas szkockim bydłem górskim, lub po prostu highlanderem, to jedna z pierwszych ras wyhodowanych przez człowieka. Dodatkowo Szkoci szczycą się tym, iż od 200 lat rasa ta jest hodowana bez domieszki krwi innych odmian.

Ta typowa dla terenów górzystych Szkocji rasa krów, pierwotnie obejmowała zasięgiem północny kraniec tego kraju. W tej chwili można ją spotkać w każdym zakątku świata - nawet dalekiej Australii czy Ameryce Południowej.


Highlandery to rasa niezwykle odporna na warunki bytowania zarówno klimatyczne jak i pastwiskowe. Bydło tej rasy cechuje się małymi wymaganiami odnośnie pomieszczeń i żywienia, zwierzęta mogą być utrzymywane przez cały rok na pastwisku zachowując bardzo dobrą kondycję i zdrowie. W większości krajów utrzymuje się je całorocznie na wybiegach. Wierzcie mi Państwo jak niesamowity widok tworzy stado tych zwierząt porośniętych długą sierścią pośród kłębów pary wodnej wydobywającej się przy każdym wydechu przy temperaturze powietrza-15o C, gdzie sople lodu uczepione sierści w dolnych partiach ciała dzwonią przy każdym ruchu zwierząt.


Wygląd zwierząt jest niecodzienny. Może być zwodniczy. Nie są to bowiem flegmatyczne, ospałe "kudłacze". Jest to rasa pełna temperamentu, bardzo ruchliwa. Hodowcy ze znacznym stażem wyodrębniają cechy charakteru tych krów w powiązaniu z ich barwą. I tak na przykład, czerwone, są zrównoważone, spokojne i najbardziej przyjazne.


Odwiedzając nasze gospodarstwo, przekonacie się jak ciekawe i piękne są to zwierzęta - nie bez kozery są, obok whisky, jednym z symboli Szkocji!