Zwierzęta w Ranczu Arka

Osioł

7680740

Kiedy chcemy o kimś nieładnie powiedzieć, nazywamy go osłem.
Nie jest to miłe, ale wystarczy raz spotkać to zwierzę na swojej drodze, by przekonać się, że takie porównanie nie ma nic wspólnego z prawdą.


Zwierzęta te pochodzą od dzikich osłów afrykańskich, udomowionych o wiele wcześniej niż konie. Są przystosowane do środowiska górskiego. To silne, wytrzymałe i odporniejsze niż koń na niekorzystne warunki bytowe i choroby zwierzęta. Posiadają szarobrązowe ubarwienie i charakterystyczne długie uszy. Ich wysokość w kłębie wynosi około 140 cm. Żyją 18 - 20 lat.

Chyba każdy wie jak wygląda osioł - charakteryzuje się dużą głową, długimi uszami, cienkim ogonem z kitą na końcu. A chcecie wiedzieć jaki charakter ma osioł? Nic prostszego! Jeśli oglądaliście Shreka, wiecie, że osioł jest wrażliwy, wierny, towarzyski i ciekawski. Ogiery to często nie wykazujący terytorializmu samotnicy. Klacze i wałachy - pomimo przysłowiowego oślego uporu - są znacznie bardziej uległe niż ich końskie odpowiedniki.


Osioł to dobry pracownik - może unieść ciężar równy jego wadze. To bardzo dużo i żeby nie męczyć tej przyjacielskiej istoty, za normę przyjmuje się udźwig ok. 50 kg. Jest też tani w utrzymaniu pod względem ilości i jakości pożywienia.