Zwierzęta w Ranczu Arka

Hucuł

IMG_2640_640x480Na każdym ranczu możecie spotkać konie. Także u nas! Jednym z gatunków, które zamieszkały w naszym gospodarstwie są konie huculskie.

Hucuły to niewielkie, prymitywne konie górskie. Są jedną z najstarszych polskich ras o skonsolidowanym genotypie. Do dnia dzisiejszego nie wiadomo jednak, jakie jest pochodzenie rasy koni huculskich. Najprawdopodobniej są potomkami różnych typów koni, m. in. tatarskich i orientalnych.

Hodowla na Huculszczyźnie prowadzona była zawsze bardzo prymitywnie. Konie przez większa cześć roku przebywały na połoninach i tylko w czasie dużych mrozów i śniegów chroniły się w szałasach górskich lub brano je do stajenek przy zagrodach. W lecie żywiły się trawą, w zimie natomiast wypuszczano je do stogów siana poustawianych na połoninach, przy których pozostawały dniem i nocą. Tylko wyjątkowo w okresach ciężkiej pracy dokarmiane były owsem i kukurydzą. Bytowanie w surowych warunkach górskich, stale pod gołym niebem, ciągły ruch w terenach górzystych oraz dalekie marsze pod ciężkimi jukami- wszystko to hartowało konie przez całe pokolenia i wyrobiło w nich zdrowie, odporność, niewybredność i wielką żywotność.