Zwierzęta w Ranczu Arka

Kuc Feliński

Tpic12ypowy kuc feliński to miniatura konia małopolskiego, ale nic sobie z tego nie robi. Jego szlachetna sylwetka, sposób poruszania się, temperament, ale też zrównoważony charakter, pozwala sądzić, że pochodzi z arystokratycznej rodziny.


Mimo że ma predyspozycje wierzchowe, prawdziwej pracy się nie boi i jest przydatny także w zaprzęgu.

Typowy osobnik to kuc o wzroście około 130 cm. Jednak ze względu na stosunkowo niedługi czas istnienia tej populacji, jej historyczne uwarunkowania wśród uznanych kuców felińskich spotyka się także zwierzęta o wzroście do 140cm. Dopuszczalne są wszystkie maści.

Kuc Feliński jest wynikiem łączenia najlepszych cech ras kuców polskiego pochodzenia z cechami użytkowymi koni ras obecnych w polskiej tradycji hodowlanej oraz niewielkim udziale kuców hodowli zagranicznej. Przedstawiciele tych ras, którzy zostali wykorzystani w hodowli kuców Felińskich wprowadzili odporność na choroby, wysoką rozrodczość, dobre przystosowane do trudnych warunków bytowych, żywy temperament przy jednoczesnym łagodnym charakterze. Dzięki przodkom czystej krwi arabskiej mogą pochwalić się urodą, efektownym chodem, proporcjonalną budową ciała oraz wytrzymałością.

Na naszym ranczu czują się doskonale. Nie dziwne: leniuchują całymi dniami i do żadnej pracy się nie garną!