Zwierzęta w Ranczu Arka

Wietnamska świnia zwisłobrzucha

obraz_224_1024x768Spójrzcie na świnię wietnamską. Kilka osobników tego gatunku biega po naszym gospodarstwie.

Zwierze to pochodzi z Azji. Co ciekawe, do Europy pierwsze osobniki sprowadzono z Wietnamu w roku 1866, z okazji otwarcia Ogrodu Zoologicznego w Budapeszcie.

Ze względu na bardzo krótkie nogi, obszerny brzuch, łagodny grzbiet, ugięcie tylnych nóg, brzuch u tych świń prawie dotyka ziemi. Inne cechy tej rasy to nieduże rozmiary: maksymalna wysokość w kłębie do 0,5 m, waga maksimum do 60 kg. Głowa mała, z krótkimi stojącymi uszami. Ryj krótki, a między czołem, a ryjem charakterystyczne wklęśnięcie. Skóra ciemno pigmentowana, gruba i pofałdowana. Pokryta jest ciemną szczeciną, chociaż spotyka się także osobniki łaciate.

Mimo południowego pochodzenia rasa ta doskonale adaptuje się do naszych warunków klimatycznych - co widać na Ranczu Arka. Ciemne umaszczenie chroni je przed przegrzaniem, a porastająca zimą gęsta sierść i skłonność do otłuszczania pozwalają jej przetrwać nasze niekorzystne warunki pogodowe. U nas nie mogą narzekać - mają swój własny wybieg, piękny drewniany dom i jedzenia ile dusza zapragnie!