Zwierzęta w Ranczu Arka

Nandu

DSC08582_640x480Jest wiele ptaków, które ma skrzydła, ale nie potrafi latać. Należą do nich także strusie. Na naszym ranczu swoje miejsce znalazły trzy gatunki tego ptaka.


Pierwszy, którego Wam przedstawimy, to nandu - zwany także strusiem amerykańskim. Nandu mierzy 1,5 m, a jego masa ciała wynosi 35-45 kg. Charakteryzuje się on długimi, mocnymi nogami, zakończonymi trzema palcami skierowanymi do przodu, które umożliwiają szybki i wytrwały bieg. Poza tym posiada długą szyję i stosunkowo długie uwstecznione skrzydła.

Nandu są ptakami wszystkożernymi. Odżywiają się zarówno pokarmem roślinnym, jak i zwierzęcym. Na ich dietę składają się nasiona, owoce i jagody, owady i inne bezkręgowce oraz płazy, gady, pisklęta małych ptaków gnieżdżących się na ziemi i drobne gryzonie.


Do ciekawostek należy zaliczyć fakt, że samice składają do wspólnego gniazda 15-30 kremowych jaj o masie ok. 500 g każde, a wysiaduje je sam samiec przez ok. 40 dni. Samiec również samotnie opiekuje się pisklętami, które zaraz po wykluciu są samodzielne. Wodzi je za sobą, ucząc zdobywania pokarmu i broniąc przed zagrożeniami ze strony drapieżników.